Polen alerjisi nedir?

Polen alerjisi, birçok insanın bazı ağaç, ot ve yabani otlardan polende bulunan belirli proteinlere alerjik reaksiyon göstermesidir. Profesyonel dilde, polen alerjisine (Mevsimsel Alerjik Rinit) denir. Tipik semptomlar burun akıntısı ve hem akan hem de kaşıntı yapan gözlerdir.
Polen, havaya salınan ve aynı türden bitkileri tozlaştırmak için rüzgar veya böcekler tarafından dağılan, değişen çap ve ağırlıktaki küçük parçacıklardır.
Bölgemizde polen alerjisinde en önemli polen türleri, fındık ve huş ağacından ve özellikle çim ve Otlar olmak üzere tüm çim türlerinden gelir. Ek olarak, polen Salix (söğüt) ve Havadan uçuşarak gelir.
Sivrisinek sporları, yüksek yoğunlukta polen ile aynı rahatsızlıkları verebilir.
Polen alerjisi, bazı polen tiplerinde bulunan proteinlere alerjik reaksiyondan kaynaklanır. Polen alerjisine Mevsimsel Alerjik Rinit veya saman nezlesi de denir.
Polen hava yollarına nefes alır ve cilde, saçlara ve gözlere yapışır. Birçoğu için bu problemsizdir, ancak polen alerjisi olan insanların giderek artan oranlarında, mukoza zarlarındaki bağışıklık sistemi aktive edilir ve burun ve / veya gözlerde iltihaplı bir reaksiyon oluşur.

Polen alerjisi kimleri Etkiler?

Polen alerjisi en çok 5-40 yaş grubunda görülür ve giderek daha fazla insanın hastalığa yakalandığı görülmektedir.

Polen alerjisinin yaygınlığı

Nüfusun% 20’sinden fazlasının daha fazla veya daha az şiddetli polen alerjisine sahip olduğunu varsayıyoruz – Yaklaşık Türkiye’de
16.000 Kişi etkilenmektedir. GA2LEN (Global Alerji ve Astım Avrupa Ağı) rakamlarına göre, genç okul çocukları arasında polen alerjisinin yaygınlığı gençlerde % 10-20 ve % 15-30’dur.
Astımlı kişilerde, yaklaşık % 80′ inde bir çeşit polen alerjisi vardır ve polen alerjilerinin yaklaşık% 15-30’unda astım vardır.

Polen nerede / nerelerdedir ?

Polen, yılın belirli zamanlarında havada büyük miktarlarda bulunur. İlkbaharda, ağaçlardan ve yaz boyunca polen en yaygın polen kaynaklarıdır. Genel olarak, kıyı bölgelerinde ve yüksek dağlarda daha az polen vardır. Otlar Çim ve Ağaç poleni, kilometrelerce yayılabilen ahşap polenlerinin aksine birkaç yüz metrelik mesafelere yayılır. Bu özellikle, örneğin güney Finlandiya ve Baltık ülkelerinden kuzey Norveç’e kadar kararlı güneydoğu rüzgarları ile yayılabilen huş ağacı poleni için geçerlidir.

Hangi belirtiler polen alerjisine neden olur?

Polen alerjisi durumunda, burun sıklıkla kaşınır, kaşınır, kalınlaşır ve hapşırır. Gözler kaçıyor, kaşınıyor, kızarıyor ve şişiyor. Ağız solunumu giderek yaygınlaşmaktadır ve bu nedenle akciğerlere inen hava, örneğin polen taneleri tarafından ısıtılmaz, nemlendirilmez ve temizlenmez.
Bu astımı tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. Birçok insan yorulduklarını düşünüyor, konsantrasyon ve öğrenme yeteneğini azaltmaya çalışıyorlar. Bu, okul, eğitim, iş ve aile ve boş zaman etkinlikleri ile ilgili performansın düşmesine neden olur.
Polen alerjisi olan birçok insan çapraz reaksiyon yaşayabilir

Polen alerjisi nasıl teşhis edilir?

Alerji bilgisine sahip bir doktorda, polene, ev tozu akarlarına, küflere, hayvan partiküllerine vb. Tepki verip vermediğinizi görmek için prick testine tabi tutulabilirsiniz. Bu damla sayesinde cilde küçük bir delik sokulur. Soluk, kaşıntılı bir ağızlık, test edilen alerji türüne alerjiye cevap verebileceğinizi gösterir. Teste başlamadan önce, son yedi gün boyunca alerji tabletleri kullanmamak önemlidir.
Kan testi alerji testleri de polen alerjisini tespit edebilir.

Polen alerjisinin tedavisi

Tüm alerji tedavisinde en önemli şey, tolere edemeyeceğiniz şeylerle temastan kaçınmaktır.
Bir dizi polen alerjisi ilacı vardır. Tedavi burun spreyi, göz damlası, alerji tabletleri, inhalasyon ilaçları veya şırıngalar kullanılarak yapılabilir. Alerji aşıları hariç alerji ilaçları, tedavi etmez, rahatsızlıkları azaltır. Tedavinin amacı mümkün olan en az ilacı mümkün olan en iyi şekilde kullanmaktır.
Doktorunuz sizin için en uygun ilaçları bulmanıza yardımcı olacaktır. Alerji ilaçları önleyici görünmektedir. Belirtiler polen yayılımı birkaç gün geçse bile, mevsim boyunca her gün düzenli olarak kullanılmaları gerekir.
Rahatsızlıkların tütün dumanı, egzoz, toz, parfüm ve güçlü kokular, rüzgar, sıcaklık dalgalanmaları, enfeksiyonlar, duygusal ve hormonal faktörler gibi tahriş edici maddeler tarafından önemli ölçüde artırılabileceğini bilmek önemlidir.

Polen alerjisi için önlemler / ipuçları:

Beklenen polen maruziyetinden yaklaşık 1 hafta önce doktorunuzun talimatlarına göre antihistaminikler alın. Semptomları bildiğinizde en geç yerel steroidlerle başlayın. Bu, havada polen tespit edildiğinde size iyi bir etki sağlar.
Bazı günlerde çok az veya hiç şikayetiniz olmasa bile ilaçlar düzenli ve önleyici olarak alınmalıdır.
Okul öğrencileri ve polen alerjisi olan öğrenciler uzun sınav süresine başvurabilirler. Yeni bir tarih sağlık sertifikası eklenmelidir.
Astımınız varsa, doktorunuzun size astım ilacını arttırmak için verdiği tedavi rejimini kullanmanız gerekir.